Data: 4 lipca 2022

4 lipca 2022
9.00 - 13.00
Aneta Chmielowiec
Pomoc publiczna
Najnowsze szkolenia
GMINNA EGZEKUCJA ADMINISTRACYJNA W 2022 ROKU
NOWOŚCI I BIEŻĄCE PROBLEMY
Aneta Chmielowiec
– radca prawny, specjalista w zakresie podatków i opłat lokalnych, z wieloletnim doświadczeniem w kontroli jednostek samorządu terytorialnego, doświadczony trener w zakresie podatków i opłat lokalnych, w tym wymiaru, ewidencji księgowej i egzekwowania podatków i opłat, a także pomocy publicznej, wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w zakresie finansów publicznych, w tym Ordynacji podatkowej.
Szkolenie zostanie przeprowadzone w praktyczny sposób, a w czasie jego trwania będzie możliwość zgłaszania pytań na czacie. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi.
Na szkoleniu z egzekucji administracyjnej zostaną przedstawione w sposób kompleksowy zagadnienia:
- nowa ustawa, tj. ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową – nowości
- nowe rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia
- konsekwencje dla wierzyciela błędów w tytułach wykonawczych na początku postępowania i w trakcie postępowania egzekucyjnego
- kiedy egzekucja jest obowiązkowa a kiedy nie?
- czy zmienia się właściwość miejscowa urzędów skarbowych do prowadzenia egzekucji w 2022 r., w związku z rozporządzeniem w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo?
- czy można prowadzić egzekucję, gdy sprawa trafia do SKO albo do WSA? Czy można prowadzić egzekucję wobec podatnika w upadłości albo wobec którego otwarto postępowanie egzekucyjne?
- co zrobić, gdy podatnik ma zaległości z 2019 r., tytuł wykonawczy został wystawiony w marcu 2020 r., pobranie podatku ma miejsce w styczniu 2022 r., przy czym US przekazał wpłatę wskazując potrącenie kosztów egzekucyjnych – czy słusznie? Czy należy zwrócić się do US o przekazanie nienależnie pobranych kosztów egzekucyjnych?
- jakie czynności zmierzające do wszczęcia postępowania egzekucyjnego (czynności windykacyjne) powinien podjąć organ podatkowy, w przypadku złożenia przez podatnika deklaracji, a jakie to będą czynności, w przypadku opodatkowania podatnika na podstawie decyzji ustalającej i określającej wysokość zobowiązania podatkowego?
- kiedy istnieje obowiązek wystawienia upomnienia przez organ podatkowy?
- na czym polegają działania informacyjne? Jak je należy udokumentować?
- jakie czynności należy podjąć, w przypadku gdy postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone ze względu na brak majątku dłużnika?
- jakie są najczęstsze powody wystawienia dalszego i kolejnego tytułu wykonawczego?
- kiedy wystawiamy utracony i zmieniony tytuł wykonawczy?
- co to znaczy poprawnie wystawiony tytuł wykonawczy?
- jakie czynności należy podjąć wraz z wystawieniem tytułu wykonawczego, aby organ egzekucyjny skutecznie i niezwłocznie przeprowadził czynności egzekucyjne?
- czy przedawnione koszty doręczonych upomnień należy odpisywać?
stosowanie art. 62 Ordynacji podatkowej (rozliczanie wpłat i kosztów upomnienia) - czy obligatoryjne jest wskazanie kto dokonał zapłaty – chodzi o § 4 pkt 3c rozporządzenia w sprawie współpracy wierzyciela(..)?
- czy zastosowany środek w postaci zajęcia rachunku bankowego, który jest bezskuteczny i nie uzyskano żadnych środków jest sytuacją, kiedy powinno się zawiesić czy umorzyć postępowanie egzekucyjne?
- zaległość w odpadach komunalnych. Deklaracja na żonę. Czy mogę dochodzić zaległości od współmałżonka? Jakie dokumenty muszę przedstawić do US potwierdzające wspólność majątkową?
- od jakiej daty liczymy termin 5 letni przedawnienia należności w przypadku gdy US przysłał nam zawiadomienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego
- czy można wykazać na jednym tytule wykonawczym należności z kilku lat, jeżeli są określone inną decyzją?
- kiedy dochodzi do przedawnienia zaległości z 2015 r., czy po upływie 5 lat od zastosowania środka egzekucyjnego czyli 16.10.2020 r. (środek egzekucyjny zastosowano 15 października 2015 r.), czy po upływie 5 lat od końca roku w którym przypadał termin płatności czyli 01.01.2021 r.?
- czy zastosowanie środka bądź czynności egzekucyjnej przez komornika sądowego przerywa bieg przedawnienia? czy tylko środki egzekucyjne zastosowane przez komornika skarbowego przerywają bieg przedawnienia?
- czy fakt, iż US szukał majątku zobowiązanego i wykazał fakt że posiada zarejestrowane auto (bez wartości) należy traktować jako zastosowanie środka egzekucyjnego?
Serdecznie zapraszamy 😊
Do materiałów szkoleniowych zostanie dołączonych 9 wzorów pism:
- upomnienia
- wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej
- wezwania o wyjawienie majątku
- oświadczenia zobowiązanego o posiadanych składnikach majątkowych i źródłach dochodu oraz o prawdziwości i zupełności tego oświadczenia
- dodatkowej informacji
- postanowienia w sprawie sprzeciwu małżonka zobowiązanego
- postanowienia w sprawie zarzutu zobowiązanego
- zawiadomienia organu egzekucyjnego w trybie art. 32aa ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (pięć wzorów w tym zakresie)
(razem: 12 wzorów pism) - a także zestaw materiałów w związku ze zmianami w postępowaniu egzekucyjnym
!!! W ZWIĄZKU Z OGRANICZENIEM TERYTORIALNYM WYKŁADOWCY PRACOWNICY URZĘDÓW Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO NIE MOGĄ BRAĆ UDZIAŁU W SZKOLENIU.
SERDECZNIE PAŃSTWA PRZEPRASZAMY I ZAPRASZAMY NA INNE SZKOLENIA!!!
Szczegółowy program szkolenia znajdą Państwo w biuletynie szkolenia:
Biuletyn
HARMONOGRAM SZKOLENIA
9.00 – 9.50 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
9.50 – 10.00 PRZERWA
10.00 – 10.50 II BLOK SZKOLENIOWY
10.50 – 11.00 PRZERWA
11.00 – 11.50 III BLOK SZKOLENIOWY
11.50 – 12.00 PRZERWA
12.00 – 13.00 IV BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA W FORMIE CHATU
- Szkolenie składa się z części wykładowej podzielonej na trzy bloki oraz sesji pytań.
- Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
- Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
- Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
- W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
- W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
413,- netto/os – cena ZGŁOSZENIA PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ minus RABATY*
RISS.EDU.PL → OFERTA ONLINE → TEMAT SZKOLENIA → ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE
– 9 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
– 6 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF
Cena zgłoszenia zawiera: materiały szkoleniowe elektroniczne, zaświadczenia
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 3 dni przed terminem szkolenia.
Ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%