Data: 9 kwietnia 2024 r. – Użytkowanie wieczyste a opodatkowanie VAT

UŻYTKOWANIE WIECZYSTE
A OPODATKOWANIE VAT

1. Użytkowanie wieczyste a VAT – ustanowienie i zbycie użytkowania wieczystego, opłaty roczne i opłaty przekształceniowe
  2. Zbycie prawa użytkowania wieczystego a opodatkowanie VAT
  3. Rodzaje przekształceń użytkowania wieczystego w prawo pełnej własności:
    • ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
    • ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
    • ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  4. Opodatkowanie VAT przekształceń na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
  5. Problematyka opodatkowania przekształceń na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów:
    • zmiany w zasadach opodatkowania – wyrok TSUE z dnia 25 lutego 2021 r. (C-604/19)
    • praktyka w zakresie opłat należnych w 2021 r. – możliwa argumentacja w odniesieniu do różnych sposobów rozliczeń
    • interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. – jakie jest jej znaczenie?
    • zmiana przepisów w zakresie rozliczania opłat z tytułu przekształcenia od 1 stycznia 2022 r.
    • bieżące interpretacje podatkowe dotyczące przekształceń i opłat pobieranych z tego tytułu:
      • opłaty regulowane w nadmiernej wysokości (nadpłaty) i data ich wykazania dla potrzeb VAT,
      • opłaty regulowane z opóźnieniem i data ich wykazania dla potrzeb VAT,
      • jak wystawiać faktury (zasady wystawiania faktur)?
      • czy opłaty należy obowiązkowo ewidencjonować przy zastosowaniu kas rejestrujących?
      • zasady wykazywania w ewidencji VAT (kwestia stosowania oznaczeń GTU),
      • problematyka gruntów, w stosunku do których przekształcenie nastąpiło po 1 stycznia 2019 r. lub później
  6. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia

Michał Kostrzewa

– Partner, Radca Prawny Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna. W zakresie spraw dotyczących jednostek samorządu terytorialnego zajmuje się w szczególności: opracowywaniem i wdrażaniem optymalnych modeli rozliczeń jednostek samorządu w zakresie VAT (zwłaszcza w odniesieniu do realizowanych inwestycji); występowaniem z wnioskami o wydanie interpretacji podatkowych oraz reprezentowaniu samorządów przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi; określaniem podatkowych skutków rozliczeń pomiędzy samorządami a spółkami komunalnymi, a także oceną możliwości przekazywania spółkom do realizacji różnego rodzaju zadań publicznych; opracowywaniem procedur wewnętrznych (w tym dotyczących schematów podatkowych); doradztwem w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz realizacji czynności procesowych związanych z wymiarem.

Problematyka rozliczeń VAT dotyczących użytkowania wieczystego (i transakcji związanych z tym prawem) przeszła znaczące zmiany. Kilkukrotnie wydawane były uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, rewolucyjne interpretacje podatkowe, a nawet wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które diametralnie zmieniały zasady rozliczeń.
      Skomplikowany charakter instytucji użytkowania wieczystego powoduje, że ocena sposobu opodatkowania jest bardzo często zadaniem trudnym i czasochłonnym.
      Proponowane szkolenie ma na celu usystematyzowanie wiedzy dotyczącej opodatkowania VAT transakcji dotyczących użytkowania wieczystego oraz przedstawienie zasad kwalifikacji dla tego typu działań według aktualnej praktyki prezentowanej przez sądy i organy podatkowe.

Serdecznie zapraszam 😊
Michał Kostrzewa