Data: 11 kwietnia 2024 r. – Księgowość podatków i opłat publicznoprawnych w JST

INKASO PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH
W 2024 ROKU
ZADANIA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ INKASENTÓW ORAZ ROZLICZANIE INKASENTÓW Z GMINNYM ORGANEM PODATKOWYM

Obowiązująca od 1 lipca 2023r. ustawa o świadczeniu pieniężnym
z tytułu pełnienia funkcji sołtysa – nowy obowiązek gmin wydawania zaświadczeń dla sołtysów – czy ma to związek z pełnieniem przez sołtysa funkcji inkasenta?
Najnowsze orzecznictwo, interpretacje i zastrzeżenia organów kontroli do poboru podatków i opłat w formie inkasa

1. Podatki i opłaty które mogą być pobieranie przez inkasentów:
    podatek: rolny, leśny od nieruchomości, opłaty lokalne: miejscowa, uzdrowiskowa, targowa, za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłata skarbowa ?
  2. Nowy obowiązek gmin – wydawanie zaświadczeń dla sołtysów na podstawie obowiązującej od 1 lipca 2023r. ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
    • kto w strukturze urzędu gminy powinien wydawać zaświadczenie dla sołtysa?
    • jakie dane zawiera zaświadczenie?
    • czy obowiązek wydawania zaświadczeń ma związek z pełnieniem przez sołtysa funkcji inkasenta?
  3. Jak inkasent opłaty targowej może sprawdzić (w oparciu o jakie dokumenty) kto jest rolnikiem uprawnionym do zwolnienia z opłaty targowej za handel w piątek i sobotę?
  4. Pobór podatków i opłat w drodze inkasa – uprawnienie czy obowiązek zarządzenia poboru w drodze inkasa?
  5. Inkasent podatków i opłat czyli kto może być inkasentem i w jaki sposób inkasent jest powoływany?
  6. Konstrukcja uchwały rady gminy/miasta w sprawie zarządzenia poboru podatków i opłat w drodze inkasa – czyli jak zidentyfikować inkasenta w uchwale?
    • kto może być inkasentem?
    • czy inkasentem może być pracownik urzędu gminy, strażnik straży miejskiej, radny?
    • czy osoba/podmiot wskazywany na inkasenta musi wyrazić zgodę na pełnienie tej funkcji?
    • czy radny gminy/miasta może być inkasentem?
    • czy radny gminy, który ma być inkasentem powinien wyłączyć się z głosowania nad swoją kandydaturą?
    • czy oprócz wskazania inkasentów w uchwale rady gminy/miasta z inkasentami powinna być zawarta umowa na pobór podatków i opłat?
    • czy inkasenci powinni być wskazani poprzez podanie imienia, nazwiska i co z ochroną danych osobowych?
    • czy określając inkasenta należy podać jego PESEL?
    • określenie wynagrodzenia za inkaso (czy wolno obniżyć wynagrodzenie za inkaso w trakcie roku podatkowego?)
    • czy wolno w drodze uchwały określić inne obowiązki inkasentów poza poborem podatków i opłat (np. doręczanie korespondencji, upomnień, sporządzanie dodatkowych informacji i sprawozdań związanych z inkasem)?
    • czy wolno w uchwale dot. inkasa zobowiązać inkasentów do prowadzenia ewidencji podmiotów zobowiązanych do płacenia opat miejscowych?
    • czy wolno zobowiązać inkasenta aby rozliczał się z organem podatkowym w tym samym dniu, w którym dokonana była wpłata?

1. Specyfika poboru poszczególnych podatków i opłat w drodze inkasa: terminy płatności, częstotliwość poboru
  2. Czy po każdym terminie płatności inkasent musi rozliczyć się z organem podatkowym z wpłat i pobranych dokumentów?
  3. Sposoby dokonywania wpłat do inkasenta. Czy płatność u inkasenta może być dokonana kartą płatniczą?
  4. Terminy płatności poszczególnych podatków i opłat a terminy rozliczenia inkasenta z organem podatkowym
  5. Czy inkasent może pobierać podatki i opłaty, które stanowią zaległości? Najnowsze interpretacje i orzeczenia sądów
  6. Czy inkasent może pobierać od podatników odsetki i koszty upomnienia?
  7. Czy inkasent może pobierać podatki i opłaty od podatników prowadzących działalność gospodarczą?
  8. Czy będący inkasentem np. sołtys może sam od siebie – jako podatnika – pobrać podatek i w tym zakresie mieć naliczoną prowizję?
  9. Czy inkasentowi można udostępnić dane dot. podatników (wykazy kto i ile ma płacić) stanowiące tajemnicę skarbową?
  10. Dokumentowanie wpłat dokonywanych u inkasenta
    • w oparciu o jakie dokumenty inkasent pobiera podatki i opłaty?
    • kiedy organ podatkowy wydaje stosowne dokumenty księgowe inkasentowi?
    • czy w przypadku wszystkich podatków i opłat inkasentowi należy wydać odpowiednie dokumenty?
  11. Przechowywanie dokumentacji związanej z inkasem przez inkasenta i w gminnym organie podatkowym

1. Terminowość wpłat podatków i opłat pobranych przez inkasenta
    • jakie działania podejmuje organ podatkowy w przypadku nieterminowej wpłaty inkasenta?
  2. W jaki sposób przeprowadzić postępowanie w sprawie odpowiedzialności inkasenta za pobrany podatek a nieodprowadzony do gminnego organu podatkowego?
  3. Czy wobec inkasenta można wnioskować o wszczęcie postępowania karnego skarbowego? Jaki zarzut należy postawić inkasentowi żądając wszczęcia postępowania w oparciu o przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego?
  4. Rozliczenie inkasenta z pobranych wpłat w komórce księgowości podatkowej
    • na co zwrócić szczególną uwagę?
    • w jaki sposób rozliczyć z pobranych kwitariuszy?
    • czy inkasent powinien przedstawić w rozliczeniu dodatkowe informacje, zestawienie itp.?
  5. Czy wpłata dokonana u inkasenta na bieżący podatek/ratę może być zaksięgowana na starsze zaległości podatnika?
  6. Księgowanie wpłat pobranych przez inkasenta na kontach poszczególnych podatników Zasady prowadzenia pozabilansowego konta 991 „Rozrachunki z inkasentami”
  7. Wynagrodzenie inkasenta
    • kiedy i na podstawie jakich dokumentów wypłacić wynagrodzenie inkasentowi?
    • czy inkasent może pomniejszyć wpłatę podatków lub opłat pobranych od podatników o należne mu wynagrodzenie?
    • czy inkasentowi można pomniejszyć wynagrodzenie za nieterminowe odprowadzenie pobranych podatków?
  8. Czy wynagrodzenie za inkaso należy zaokrąglić zgodnie z Ordynacją podatkową.