Webinar

RISS – Regionalny Instytut Szkoleń Samorządowych

ul. Grójecka 26/21, 02-301 Warszawa, tel. 690 949 091, e-mail: sekretariat@riss.edu.pl

Data: 21 sierpnia 2023 r. – Uchwały

UCHWAŁY W ZAKRESIE PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH NA 2024 ROK
WYBRANE ZAGADNIENIA

Najnowsze zmiany w podatkach i opłatach lokalnych
oraz pomocy publicznej

mgr Sebastian Wlazły

– absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w zakresie Podatków i skarbowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Wiceburmistrz w Urzędzie Miasta i Gminy. Autor m.in. artykułów „Zaświadczenia o pomocy de minimis w sektorze transportu drogowego”, „Transport drogowy a pomoc de minimis i problemy z tym związane” oraz „Aplikacja SRPP w jednostkach samorządu terytorialnego”, które ukazały się w dwumiesięczniku Prawo Pomocy Publicznej.

      Celem szkolenia jest przedstawienie problemów związanych z przygotowaniem uchwał podatkowych na 2024 rok, które będą miały bezpośrednie przełożenie na wymiar podatków lokalnych.

      Poruszymy następujące problemy:

  • Jakiego rodzaju uchwały należy przygotować każdego roku, a które obowiązują bezterminowo, tzn. do momentu ich uchylenia – usunięcia z obrotu prawnego?
  • Jaki jest skutek braku podjęcia uchwały na kolejny rok – art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jego konsekwencje?
  • W jakich przypadkach można podjąć lub zmienić uchwałę w trakcie roku?
  • Czy można w trakcie roku podatkowego obniżyć wysokość stawek podatku od środków transportowych?
  • Uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości – w tym, najczęściej pojawiające się błędy w różnicowaniu przedmiotów opodatkowania np. budynków pozostałych

      Przeanalizowane zostaną również najnowsze zmiany w podatkach i opłatach lokalnych oraz pomocy publicznej. Omówione zostaną zmienione przepisy materialno-prawne oraz znowelizowana procedura. Przeanalizowane zostaną również realne sposoby wsparcia przedsiębiorców przez jst – gminy, przybierające formę stosownych uchwał, które można wprowadzać.
      Jak napisać zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” uchwałę w sprawie zwolnienia określonych przedmiotów opodatkowania?
      Poznamy odpowiedź na wniosek o udzielenie wyjaśnienia, czy w świetle obowiązujących przepisów prawa inkasent powołany w drodze uchwały organu stanowiącego, jest uprawniony do poboru i wpłaty podatków, których nie wpłacono w wyznaczonym terminie (zaległości podatkowych)? – stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej.

      Przeanalizujemy najnowsze orzecznictwo – analiza wyroków, najnowsze ustawy oraz projekty aktów prawnych m.in.:

  1. Zmiana w ustawie o podatku rolnym oraz w ustawie o związkach zawodowych rolników indywidualnych wprowadzi finansowanie związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego, będących osobami fizycznymi, 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego
    Zaproponowane przepisy regulują w jaki sposób właściwy organ podatkowy – tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta – przekaże kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika podatku rolnego związku zawodowego rolników indywidualnych uprawnionego do otrzymania tej kwoty. Będzie to następować na wniosek tego podatnika złożony w odpowiednim terminie – tzn. kiedy? Jakie niezbędne elementy będzie zawierał wniosek? Czy wniosek będzie ministerialny? Kto będzie sporządzał listę związków zawodowych rolników indywidualnych?
  2. Nowość !!! Analiza skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt SK 14/21 z dnia 4 lipca 2023 roku. Sentencja została ogłoszona dnia 10 lipca 2021 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1313. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zawierający definicję budowli, jest niekonstytucyjny. Wyrok jest przełomowy. Oznacza m.in., że powstać musi zupełnie nowa definicja budowli. Dla gmin oznacza nowe problemy – w przyszłości niewątpliwie wyrok będzie miał znaczenie dla ich wpływów z opodatkowania np. sieci gazowych, infrastruktury kablowej i dróg. Na razie pojawia się pytanie, jak do czasu utraty mocy przepisu mają postępować samorządy i co dla nich wyrok oznacza w praktyce.
  3. Nowelizacja ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw, a kwestie podatku od nieruchomości. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje zmiany odpowiadające m.in. na pytanie czy gospodarowanie nieruchomościami przez AMW będzie uważane za prowadzenie działalności gospodarczej? Na czym polegają zadania własne AMW?
  4. Uwaga!!! W dniu 27 marca 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów, po rozpoznaniu zagadnienia prawnego przedstawionego postanowieniem z dnia 11 października 2022 roku, sygn. akt I FSK 2545/21, podjął uchwałę w sprawie wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych na podstawie przepisów o zapobieganiu i zwalczaniu epidemii Covid-19 – szczegóły na szkoleniu. Odpowiemy m.in. na pytanie czy w okresie od 14 marca 2020 roku do 23 maja 2020 roku bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego był wstrzymany, czy zawieszony?
  5. Nowość!!! Zmiany w przedawnieniu kosztów upomnienia – dnia 24 marca 2023 roku została opublikowana ustawa z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła szereg zmian w przedmiotowym zakresie – szczegóły na szkoleniu.
  6. Nowość!!! Krajowa Rada Izb Rolniczych na swoim XIV posiedzeniu w dniu 1 grudnia 2022 roku przyjęła Uchwałę nr 11/2022 w sprawie szczegółowych zasad dysponowania środkami finansowymi przeznaczonymi na wyrównanie dochodów izb rolniczych, która obowiązuje od 1 stycznia br., a która to uchyliła uchwałę Krajowej Rady Izb Rolniczych nr 7/2021 z dnia 12 października 2021 roku. Zgodnie z przyjętą uchwałą nr 11/2022 obowiązują Izby Rolnicze nowe zasady wyrównywania dochodów za dany rok – na czym te zasady polegają??? Do wniosku Wojewódzka Izba Rolnicza będzie zobowiązana dołączyć oryginalne zaświadczenie wydane przez właściwe organy gmin, zawierające wysokość wpływów zmniejszonych oraz zmniejszeń podatku w danym roku z wyszczególnieniem kwartałów, z tytułu podatku rolnego w wyniku udzielania ulg, zwolnień, odroczeń lub umorzeń podatku rolnego albo zastosowania zaniechania poboru tego podatku lub jego raty – szczegóły przygotowania zaświadczenia oraz jego wzór przedstawiony zostanie na szkoleniu.
  7. Analiza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt II FSK 646/20 z dnia 11 sierpnia 2020 roku – Warunki jakie musi spełniać gminne zwolnienie z podatku od nieruchomości. Czy można zapisać w uchwale Rady Miasta/Gminy, że zwolnienie nie przysługuje jeżeli podatnik posiada zadłużenie wobec Gminy z jakiegokolwiek tytułu. Czy można postanowić w uchwale, że przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości w przypadku wystąpienia zaległości.
  8. Opodatkowanie stacji paliw – wyrok WSA w Białymstoku sygn. akt I SA/Bk 414/21 z dnia 3 listopada 2021 roku
  9. Nowy wyrok w sprawie stacji bazowych telefonii umieszczonych na dachu budynku!
  10. Jak opodatkować budynek letniskowy?
  11. Tablice reklamowe a opodatkowanie?

      Uczestnicy szkolenia otrzymają m.in. wzory uchwał m.in. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, w sprawie obniżenia ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego, zestawienie najnowszych wyjaśnień Ministerstwa Finansów oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych z zakresu podatków, opłat lokalnych i pomocy publicznej, bardzo ważny komplet nowych aktów prawnych, a także uzyskają odpowiedzi na szereg nurtujących ich problemów, w tym jakie ulgi przysługują rolnikowi w związku z brakiem limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

Serdecznie zapraszam 😊
Sebastian Wlazły

Program szkolenia

Szczegóły szkolenia znajdą Państwo w Biuletynie.

Szczegóły organizacyjne szkolenia online

HARMONOGRAM SZKOLENIA
   9.30 – 10.30 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
10.30 – 10.40 PRZERWA
10.40 – 12.00 II BLOK SZKOLENIOWY
12.00 – 12.10 PRZERWA
12.10 – 13.50 III BLOK SZKOLENIOWY
13.50 – 14.00 PRZERWA
14.00 – 15.00 IV BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA I ODPOWIEDZI
                                – PYTANIA W FORMIE CZATU

  • Szkolenie składa się z części wykładowej podzielonej na trzy bloki oraz sesji pytań.
  • Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
  • Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
  • Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
  • W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
  • W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
Warunki uczestnictwa i rabaty

439,- PLN*/osoba – FAKTURA I ZAŚWIADCZENIE WYSYŁANE DROGĄ MAILOWĄ

448, PLN – FAKTURA WYSYŁANA W FORMIE PAPIEROWEJ
445 PLN – ZAŚWIADCZENIE WYSYŁANE W FORMIE PAPIEROWEJ
454 PLN – ZAŚWIADCZENIE I FAKTURA WYSYŁANE W FORMIE PAPIEROWEJ

Cena zgłoszenia zawiera: materiały szkoleniowe elektroniczne, zaświadczenia

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 2 dni przed terminem szkolenia.
Ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%

Pomocne linki