Data: 14 stycznia 2022 r.

NOWE REGUŁY
ZWROTU AKCYZY ROLNIKOM W 2022 ROKU

Dr Paweł Grzybowski

– doktor nauk prawnych, praktyk, doświadczony trener; specjalizuje się w  prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania optymalnych rozwiązań dla samorządów w zakresie podatków i opłat lokalnych, a także podatku VAT; w codziennej praktyce uczestniczy m. in. w pracach związanych z bieżącą obsługą jednostek samorządu terytorialnego; jest autorem licznych publikacji w prasie samorządowej

NOWY STAN PRAWNY
      Ustawą z dnia 1 października 2021 r. prawodawca znowelizował ustawę o zwrocie podatku akcyzowego rolnikom. Zmiany nie są co prawda rewolucyjne, ale trzeba będzie uwzględnić je już w procedurze lutowej. Poza uchwalonymi propozycjami ustawodawca nie zmienił dotychczasowego brzmienia przepisów.
      Oznacza to kontynuację odwiecznych sporów o limit zwrotu akcyzy. W okresie lutego zaś zasady kalkulowania limitu mogą nabierać praktycznego znaczenia.

ISTOTNE PIERWSZE PÓŁROCZE
      Miesiąc luty, jako pierwszy okres realizacji wniosków jest momentem szczególnym. To w tym okresie urzędnik ustala okoliczności na cały rok 2022. Prawidłowe zaś rozpoznanie ustawowych reguł zwrotu akcyzy pozwala bezproblemowo przeprowadzić procedurę sierpniową. Warto zatem już w lutym pomyśleć o drugim półroczu i wyraźnie zaakcentować obowiązujące reguły zwrotu akcyzy. Niewątpliwie trzeba w tym zakresie rozstrzygnąć m.in.:

PEWNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
      Podczas szkolenia odpowiem na poniższe ( i nie tylko) pytania. Pozwali zatem rozstrzygnąć praktyczne wątpliwości związane ze stosowaniem ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Pozwala też odpowiednio wcześnie przygotować się do rozpatrzenia wniosku producenta rolnego oraz wydania i uzasadnienia decyzji administracyjnej w tej sprawie.

zagadnienia przedmiotowo-podmiotowe:

• jakie skutki dla akcyzy rodzą rodzinne przekazania gruntów?
    w jakiej dacie producent rolny powinien posiadać status producenta rolnego?
  • czy zwrot przysługuje na każdy olej napędowy o nazwie „diesel”?
  • czy urzędnik obowiązany jest prowadzić postępowanie w zakresie ustalenia jakiego rodzaju olej zakupił producent rolny?
  • czy faktura powinna zawierać kod CN?
  • czy urzędnik obowiązany jest weryfikować każdą fakturę dołączoną do wniosku (nawet ze wskazanym kodem CN)?
  • czy w toku postępowania urzędnik ma prawo żądać informacji od sprzedawcy o kodach CN sprzedawanych paliw?
  • czy istotny jest cel wykorzystywania paliwa rolniczego?
  • czy urzędnik jest uprawniony do żądania wyjaśnień w zakresie prowadzonej produkcji rolnej?
  • czy dla zwrotu akcyzy istotny jest stosunek współposiadania czy współwłasności gruntu?
  • jak w ramach procedury zwrotu rozwiązywać zagadnienia rodzinno-spadkowe?
  • jak potwierdzić istnienie ustnej dzierżawy gruntów?
  • czy współwłaścicielowi może przysługiwać status producenta rolnego?
  • czy hodowca bydła zawsze jest producentem rolnym?

zagadnienia związane z kalkulacją limitu:

• czy ustawa rozstrzyga na jaką datę ustalać limit zwrotu liczony w oparciu o powierzchnię gruntów?
  • czy ustawa pozwala zmieniać limit zwrotu w trakcie roku?
  • czy sposób zwrotu akcyzy w lutym ogranicza procesowo zwrot w sierpniu?
  • jak w świetle obowiązujących przepisów rozpatrywać wnioski sierpniowe w sytuacji, gdy pomiędzy lutym a sierpniem dojdzie do zmiany w stanie posiadania gruntów?
  • czy w lutym 2022 r. będzie można ustalić limit dla producenta bydła, który nie posiada użytków rolnych?
  • jak ustalać nowy limit zwrotu akcyzy dla hodowcy bydła który rozpoczął działalność w listopadzie 2021 roku?
  • czy dokument otrzymany z powiatowego biura ARiMR posiada status dokumentu urzędowego?
  • jak ustalić limit dla producenta bydła w sytuacji, w której dane z ARiMR nie powielają się z oświadczeniem złożonym na wniosku?
    czy można zwrócić akcyzę producentowi bydła, który sprzedał całe swoje gospodarstwo?
  • czy można zwrócić akcyzę producentowi bydła, który w roku 2022 nie posiada już ani jednego zwierzęcia?
  • czy zwrot akcyzy za bydło można otrzymać tylko w gminie siedziby stada?
  • co w sytuacji, w której bydło znajduje się w gminie, w której rolnik nie posiada gruntów?
Materiały szkoleniowe

Uczestnicy otrzymają przed szkoleniem materiały szkoleniowe w formacie PDF.
Istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.

413,- netto/os – cena ZGŁOSZENIA PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ minus RABATY*

– 9 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
– 6 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF