Webinar

RISS – Regionalny Instytut Szkoleń Samorządowych

ul. Grójecka 26/21, 02-301 Warszawa, tel. 690 949 091, e-mail: sekretariat@riss.edu.pl

Data: 16 grudnia 2024 r. – Wymiar podatków 2025 i najnowsze zmiany w podatkach i opłatach lokalnych

WYMIAR PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH
NA 2025 ROK
ORAZ NAJNOWSZE ZMIANY PRZEPISÓW

mgr Sebastian Wlazły

– absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w zakresie Podatków i skarbowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Wiceburmistrz w Urzędzie Miasta i Gminy. Autor m.in. artykułów „Zaświadczenia o pomocy de minimis w sektorze transportu drogowego”, „Transport drogowy a pomoc de minimis i problemy z tym związane” oraz „Aplikacja SRPP w jednostkach samorządu terytorialnego”, które ukazały się w dwumiesięczniku Prawo Pomocy Publicznej.

Celem szkolenia jest:

  1. przedstawienie najnowszej ustawy przyjętej przez Senat dnia 21 listopada 2024 roku o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej,
  2. wskazanie jak we właściwy sposób przygotować wymiar oraz pobór podatków lokalnych w 2025 roku,
  3. przedstawienie najnowszych zmian w pomocy publicznej oraz poinformowanie co z e-Doręczeniami.

      Ustawa o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej została przyjęta przez Sejm dnia 19 listopada 2024 roku o godz. 16:44 i 57 sekund. Następnie dwa dni później, tj. 21 listopada 2024 roku Senat przyjął ustawę. Uchwalona nowelizacja ma na celu m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.
      Ustawa wprowadza nowe definicji pojęć: „budowla” oraz „budynek” – na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Uwaga zatem – od 1 stycznia 2025 roku wymiar podatku następował będzie w oparciu o zupełnie nowe definicje budynku oraz budowli.
      Ponadto nowelizacja ustawy:

  1. doprecyzowuje zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych – oznacza to nowe obowiązki dla Wymiarowców – jakie?
  2. zmienia zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości: obiektów infrastruktury kolejowej oraz lotnisk – w jaki sposób?
  3. zmienia zakres zwolnienia instytutów badawczych z podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego – na czym zmieniony zakres zwolnienia polega?
  4. wprowadza zmianę o charakterze dostosowującym do aktualnie obowiązujących przepisów unijnych w sprawie zasad stosowania ulg dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych, których warunki muszą spełniać polskie przepisy dotyczące stosowania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym,
  5. zakłada zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej dotyczące przekazywania wpływów z opłaty skarbowej właściwemu organowi podatkowemu przy zmianie organu właściwego,
  6. przesądza o braku obowiązku składania w 2025 roku informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 w związku ze zmianą wynikającą z art. 2 pkt 1 lit. b, skutkującą zmianą wysokości opodatkowania miejsc przeznaczonych do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych – jak to należy rozumieć???
  7. wprowadza możliwość skorzystania z przedłużenia terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 rok – na czym ta możliwość polega???

      Przeanalizowane zostaną również problemy związane z uchwałami podatkowymi na 2025 rok, które będą miały bezpośrednie przełożenie na wymiar podatków lokalnych. Omówione zostaną najnowsze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w zakresie opodatkowania garaży podatkiem od nieruchomości, a także konieczna zmiana definicji budowli oraz ich ewentualne skutki dla wymiaru i poboru tego podatku. Przeanalizowana zostanie również uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 2024 r. (III FPS 2/24) i jej znaczenie dla opodatkowania nieruchomości mieszkalnych przeznaczonych na komercyjny najem.
      Co z e-Doręczeniami? Jaki jest czas na wdrożenie doręczeń elektronicznych m.in. w JST.
      Jakie będą skutki tych zmian w zakresie doręczenia decyzji na coroczny wymiar podatku oraz składania przez podatników podań, wniosków, deklaracji – informacji podatkowych za pomocą tzw. doręczeń elektronicznych.

Nowości z zakresu pomocy publicznej:

  1. obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 października 2024 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie – Dz. U. z 2024 r., poz. 1546 – opublikowano 18 października 2024 roku,
  2. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2024 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych – Dz. U. z 2024 r., poz. 1629 – opublikowano 7 listopada 2024 roku,
  3. ustawa z dnia 18 października 2024 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis – Dz. U. z 2024 r., poz. 1635 – opublikowano 8 listopada 2024 roku.

      W związku z wprowadzonymi zmianami w podatkach i opłatach lokalnych przedstawione zostaną informacje istotne z punktu widzenia systemów podatkowych oraz najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów i Regionalnych Izb Obrachunkowych.
      Uczestnicy szkolenia otrzymają zestawienie najnowszych wyjaśnień Ministerstwa Finansów oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych z zakresu podatków i opłat lokalnych istotnych z punktu widzenia wymiaru 2025 roku, bardzo ważny komplet nowych aktów prawnych, a także uzyskają odpowiedzi na szereg nurtujących ich problemów.

Program szkolenia

Szczegóły szkolenia znajdą Państwo w Biuletynie.

Szczegóły organizacyjne szkolenia online

HARMONOGRAM SZKOLENIA
   9.30 – 10.50 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
10.50 – 11.00 PRZERWA
11.00 – 11.50 II BLOK SZKOLENIOWY
11.50 – 12.00 PRZERWA
12.00 – 12.50 III BLOK SZKOLENIOWY
12.50 – 13.00 PRZERWA
13.00 – 14.00 IV BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA I ODPOWIEDZI
                                – PYTANIA W FORMIE CZATU

  • Szkolenie składa się z części wykładowej podzielonej na trzy bloki oraz sesji pytań.
  • Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
  • Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
  • Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
  • W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
  • W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
Warunki uczestnictwa i rabaty

521,-/osoba – PODSTAWOWA CENA SZKOLENIA – MOŻNA POMNIEJSZYĆ O RABATY 😊:

RABATY DO WYKORZYSTANIA:

21 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
14 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail

Cena zawiera: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe w formacie PDF przesłane drogą mailową, zaświadczenie

Wszystkie ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla z innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 2 dni przed terminem szkolenia.