Data: 18 grudnia 2024 r. – Konsekwencje nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
18 grudnia 2024 r.
10.00 - 14.00
dr Hanna Kmieciak
Pomoc publiczna
Najnowsze szkolenia
KONSEKWENCJE NOWELIZACJI USTAWY O PODATKACH I OPŁATACH LOKALNYCH W KSIĘGOWOŚCI I WINDYKACJI PODATKOWEJ
- Jakie zmiany w księgowości podatkowej wprowadza nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych? Na czym polega i komu przysługuje uprawnienie do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r.? Uczestnicy szkolenia otrzymają wzór pisemnego zawiadomienia o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r. Odpowiemy na pytanie czy zawiadomienie o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r. to prawo czy obowiązek podatnika? W jakim terminie podatnik ma prawo złożyć to zawiadomienia? Co się stanie jeżeli takiego zawiadomienia nie złoży? Jak będziemy księgować i egzekwować podatek od nieruchomości podatnika, który nie skorzysta z prawa złożenia zawiadomienia o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r.?
- Jakie konsekwencje księgowe pociąga za sobą złożenie do organu podatkowego zawiadomienia o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r.? Kiedy organ podatkowy dokonuje przypisu podatku? Jak dokonać przypisu bez deklaracji? Co oznacza obowiązek płacenia podatku w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 r.? W jakich terminach i jakie kwoty podatku powinien uiszczać podatnik? Czy jeśli nie zapłaci to ma zaległość? A jeśli ma zaległość to od kiedy liczyć odsetki? Czy nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pozwala na wysłanie upomnienia niezwłocznie po upływie terminu płatności? Kiedy należy wystawić tytuł wykonawczy? Co zmienia się w kwestii zapłaty podatku od nieruchomości osób prawnych za pierwsze miesiące roku 2025? A co jeśli zapłaci za dużo? Kiedy pojawia się nadpłata i co organ podatkowy powinien z nią zrobić?
- Odpowiedzi na pytania.
dr Hanna Kmieciak
– praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; właściciel Kancelarii JST konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni redaktor naczelny „Prawa Finansów Publicznych”, konsultant Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca regionalnych izb obrachunkowych, autor książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz wydawnictw INFOR, CH Beck i Wolters Kluwer Polska.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wprowadzi szereg zmian w księgowości i egzekucji podatku od nieruchomości osób prawnych za rok 2025. Zmiany te, to między innymi nowy termin do składania deklaracji podatkowej, nowe terminy zapłaty, inne zasady naliczania odsetek oraz inne terminy zwrotu nadpłaty. Podczas szkolenia omówimy wszystkie nowe rozwiązania księgowo-egzekucyjne wprowadzone nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Wskażemy rozwiązania praktyczne wprowadzonych zmian, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów księgowych i prowadzonej egzekucji zaległego podatku od nieruchomości osób prawnych.
Szkolenie przeznaczone dla pracowników organów podatkowych gmin zajmujących się egzekwowaniem i windykacją podatku od nieruchomości (skarbnicy i księgowi oraz osoby zajmujące się windykacją podatku od nieruchomości). Omówiona zostanie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w odniesieniu do podatku od nieruchomości za rok 2025. Omówimy praktyczne zastosowane tej nowelizacji.
Serdecznie zapraszam 😊
Dr Hanna Kmieciak
- Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
- Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
- Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
- W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
- W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
521,-/osoba – PODSTAWOWA CENA SZKOLENIA – MOŻNA POMNIEJSZYĆ O RABATY 😊:
RABATY DO WYKORZYSTANIA:
21 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
14 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
Cena zawiera: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe w formacie PDF przesłane drogą mailową, zaświadczenie
Wszystkie ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla z innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 2 dni przed terminem szkolenia.