Webinar

RISS – Regionalny Instytut Szkoleń Samorządowych

ul. Grójecka 26/21, 02-301 Warszawa, tel. 690 949 091, e-mail: sekretariat@riss.edu.pl

Data: 16 grudnia 2024 r. – Ochrona sygnalistów. Nowe obowiązki pracodawców

OCHRONA SYGNALISTÓW
W PODMIOTACH PUBLICZNYCH
NOWE OBOWIĄZKI PRACODAWCÓW

Program szkolenia

I BLOK SZKOLENIOWY

  1. Podstawowe założenia Dyrektywy 2019/1937.
  2. Zakres obowiązywania ustawy o ochronie sygnalisty, w tym podmioty zobowiązane do jej wdrożenia oraz termin jej wejścia w życie. Czy w sektorze publicznym regulacja zatrudnienia dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę czy tez na umowę zlecenie?
  3. Kluczowe informacje dotyczące ochrony sygnalisty
  4. Jakie działania musi podjąć wójt, burmistrz, prezydent w pierwszej kolejności? Czy wójt wybiera sygnalistę?
  5. Podstawowe pojęcia, w tym kim jest sygnalista, jak należy rozumieć „sygnał”. Czy sygnalistą może być korzystający z pomocy społecznej?
  6. Rodzaje nieprawidłowości, stanowiących naruszenie prawa
  7. Czy inspektor ochrony danych może przyjmować zgłoszenia?

II BLOK SZKOLENIOWY

  1. Rodzaje zgłoszeń naruszeń prawa, system zgłaszania nieprawidłowości: zgłoszenia wewnętrzne, zewnętrzne, ujawnienie publiczne.
  2. Weryfikacja zgłoszeń anonimowych
  3. Opracowanie procedur, w tym regulaminu zgłoszeń naruszeń prawa. Czy dopuszczalne jest, by urząd gminy wdrożył jedną procedurę zgłoszeń wewnętrznych i utworzył jeden kanał dla sygnalistów ze wszystkich swoich jednostek organizacyjnych? Czy procedurę zgłaszania naruszeń jednostka samorządowa powinna udostępnić na BIP, w celu zapewnienia świadomości o trybie i kanałach dokonywania zgłoszeń?
  4. Dokumentacja wymagana dyrektywą o sygnalistach, w tym rejestr zgłoszeń nieprawidłowości. Czy rejestr zgłoszeń powinien być jawny czy nie?
  5. Obsługa zgłoszeń naruszeń prawa; osoba odpowiedzialna za przyjmowanie i weryfikowanie zgłoszeń. Czy przyjmujący zgłoszenie musi zanonimizować dane osobowe zgłaszającego przed ich przekazaniem do zespołu rozpatrującego? W jaki sposób udzielić odpowiedzi zwrotnej sygnaliście? Czy dane sygnalisty należy przechowywać w zaszyfrowanym pliku?
  6. Program prowadzenia działań wyjaśniających wobec zgłoszonych nieprawidłowości;
  7. Obowiązek ustalenia kanału wewnętrznego i zewnętrznego zgłoszeń nieprawidłowości w podmiotach należących do sektora finansów publicznych; osoba odpowiedzialna za obsługę kanału. Czy można dokonywać zgłoszenia drogą mailową?

III BLOK SZKOLENIOWY

  1. Zakres ochrony sygnalisty; ochrona danych osobowych sygnalisty, kontakt z sygnalistą – poufność w relacjach z sygnalistą; eliminacja działań odwetowych wobec sygnalisty. Czy dane sygnalisty mogą znać tylko osoby przyjmujące zgłoszenie i wykonujące czynności następcze czy również dyrektor?
  2. Zaświadczenia dla osób składających zawiadomienia dot. naruszeń;
  3. Rzecznik Prawo Obywatelskich jako organ centralny wspierający podmioty publiczne;
  4. Kary i środki karne. Penalizacja zachowań pracodawcy w kontekście ochrony sygnalistów. Czy sygnalista może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej? W jakich sytuacjach? Fałszywe zgłoszenie?
  5. W jaki sposób archiwizować zgłoszenia sygnalistów? Jaki nadawać znak sprawy z JRWA? Czy i ile lat powinna być przechowywana tego typu dokumentacja? Czy powinna trafiać do Archiwum Zakładowego Urzędu?
  6. Czy osobie, której dotyczy naruszenie, przekazujemy klauzule o przetwarzaniu danych? Jeżeli tak, to kiedy to robimy? Przy pierwszym kontakcie?

IV BLOK SZKOLENIOWY

Odpowiedzi na pytania uczestników.

!!! W ZWIĄZKU Z OGRANICZENIEM TERYTORIALNYM WYKŁADOWCY PRACOWNICY URZĘDÓW Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO NIE MOGĄ BRAĆ UDZIAŁU W SZKOLENIU.
SERDECZNIE PAŃSTWA PRZEPRASZAMY I ZAPRASZAMY NA INNE SZKOLENIA!!!

Wykładowca

Aneta Chmielowiec

– radca prawny, specjalista w zakresie podatków i opłat lokalnych, z wieloletnim doświadczeniem w kontroli jednostek samorządu terytorialnego, doświadczony trener w zakresie podatków i opłat lokalnych, w tym wymiaru, ewidencji księgowej i egzekwowania podatków i opłat, a także pomocy publicznej, wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w zakresie finansów publicznych, w tym Ordynacji podatkowej.

      W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ochronie sygnalistów, uchwaloną przez Sejm 14 czerwca 2024 r. Przepisy ustawy o ochronie sygnalistów obowiązują od 25 września 2024 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zgłoszeń zewnętrznych, które zaczną obowiązywać 25 grudnia 2024 r.
      Podstawowym obowiązkiem, z którym zmierzą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego jest ustalenie procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
      Obowiązek opracowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dotyczy tych jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.
      Przy ustalaniu tej liczby należy uwzględnić zarówno pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jak i osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy.
      Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę zarówno pracowników, jak i kontrahentów, z którymi zostały zawarte umowy cywilnoprawne. Każda z jednostek organizacyjnych gminy winna ustalać liczbę osób wykonujących pracę zarobkową w obrębie własnej jednostki.
      Dopuszczalne jest, aby urząd gminy wdrożył procedurę zgłoszeń wewnętrznych i utworzył jeden kanał dla sygnalistów ze wszystkich swoich jednostek organizacyjnych.
      Procedurę zgłoszeń wewnętrznych należy wprowadzić po wejściu w życie przepisów o zgłoszeniach wewnętrznych, tj. 25 września 2024 r.
      Podmioty zatrudniające mniej niż 50 osób mogą utworzyć kanały zgłoszeń wewnętrznych na zasadzie dobrowolności
      Z kolei obowiązek opracowanie procedury zgłoszeń zewnętrznych dotyczy WSZYSTKICH jednostek samorządu terytorialnego i należy ją wprowadzić po wejściu w życie przepisów rozdziału 4 ustawy o ochronie sygnalistów, tj. 25 grudnia 2024 r.
      Niewdrożenie przepisów ustawy zagrożone jest grzywną, zaś działania skierowane przeciwko sygnaliście zagrożone są nawet pozbawieniem wolności do lat 3.  Na szkoleniu zostaną omówione wymogi stawiane pracodawcom w świetle ustawy. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom jest Rzecznik Praw Obywatelskich.
      Szkolenie jest adresowane do wszystkich pracowników administracji publicznej, w szczególności osób odpowiedzialnych za wdrożenie niezbędnej dokumentacji dotyczącej ochrony sygnalistów i obsługiwanie zgłoszeń sygnalistów. Szkolenie nie obejmuje pracowników jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego.

Do materiałów szkoleniowy zostanie dołączony przykładowy wzór:

  • procedury zgłoszeń wewnętrznych
  • procedury zgłoszeń zewnętrznych

Serdecznie zapraszam
Aneta Chmielowiec

Szczegóły organizacyjne szkolenia online

HARMONOGRAM SZKOLENIA

   9.00 – 10.30 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
10.30 – 10.40 PRZERWA
10.40 – 11.50 II BLOK SZKOLENIOWY
11.50 – 12.00 PRZERWA
12.00 – 13.00 III BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA I ODPOWIEDZI
                                – PYTANIA W FORMIE CZATU

  • Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
  • Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
  • Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
  • W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
  • W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
Warunki uczestnictwa i rabaty

521,-/osoba – PODSTAWOWA CENA SZKOLENIA – MOŻNA POMNIEJSZYĆ O RABATY 😊:

RABATY DO WYKORZYSTANIA:

21 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
14 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail

Cena zawiera: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe w formacie PDF przesłane drogą mailową, zaświadczenie

Wszystkie ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla z innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 2 dni przed terminem szkolenia.

Pomocne linki