Data: 9 grudnia 2024 r. – Przedawnienie zobowiązań podatkowych
9 grudnia 2024
9.00 - 13.00
Aneta Chmielowiec
Pomoc publiczna
Najnowsze szkolenia
PRZEDAWNIENIE ZOBOWIĄZAŃ PODATKOWYCH
I INNYCH NALEŻNOŚCI PUBLICZNOPRAWNYCH
ORAZ ROSZCZEŃ CYWILNOPRAWNYCH
I BLOK SZKOLENIOWY
- Najnowsze wyjaśnienie MF w kwestii przedawnienia zobowiązań podatkowych
- Przedawnienie obowiązku podatkowego. Ile lat wstecz może cofnąć się organ podatkowy żeby wydać decyzję? Jak liczymy termin, które przepisy są podstawą?
- Przedawnienie zobowiązań podatkowych. Ile lat wstecz? Co ma wpływ na bieg terminu przedawnienia? Jak liczyć okres przedawnienia? Co zawiesza a co przerywa bieg przedawnienia? Czy doręczenie upomnienia przerywa bieg terminu przedawnienia? Jak liczyć termin przedawnienia, gdy podatnik jest w upadłości? Co to znaczy, że środek egzekucyjny przerywa bieg terminu przedawnienia? Czy doręczenie tytułu wykonawczego przerywa bieg terminu przedawnienia? Czy doręczenie tytułu wykonawczego przerywa bieg terminu przedawnienia? Jak ustalić datę zastosowania środka egzekucyjnego? Czy ten środek musi być skuteczny? Co zrobić, aby podatek się nie przedawnił? Co zrobić gdy upływa termin przedawnienia, a zaległość jest jeszcze w egzekucji? Czy urząd skarbowy sam ustali termin przedawnienia?
II BLOK SZKOLENIOWY
- Postępowanie z zobowiązaniem przedawnionym.
- przedawnienie kosztów upomnienia a zapłata zaległości podatkowej, pobieranie kosztów upomnienia w orzecznictwie,
- zaliczenie wpłaty na poczet zaległości w orzecznictwie,
- umorzenie z urzędu; czy długi po zmarłym można umarzać z urzędu?; czy można ściągać zaległości od spadkobiercy bez decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobiercy?,
- czy w okresie pandemii termin przedawnienia zobowiązania podatkowego był zawieszony/wstrzymany? – orzecznictwo i wyjaśnienia MF w tym zakresie, uchwała NSA,
- jak ustalić, czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?,
- jak udokumentować odpis zobowiązania podatkowego w związku z jego przedawnieniem?,
- zastosowanie środka egzekucyjnego jako przesłanka przerwania biegu terminu przedawnienia,
- czy dobrowolna zapłata ma wpływ na przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?
- czy bieg terminu przedawnienia możemy przerywać kilkukrotnie? Czy są jakieś limity w tym zakresie?
- co zrobić z zaległościami podatkowymi, tytułami wykonawczymi w sytuacji gdy zaległość dotyczy lat 2013 – 2020, a urząd skarbowy umorzył postępowanie egzekucyjne z tytułu braku majątku, konta bankowego, złej sytuacji dłużnika?
- czy aktualnie zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawniania zobowiązania podatkowego i należności cywilnoprawnej?
- jak liczyć termin przedawnienia w przypadku:
- zastosowania środka egzekucyjnego,
- ogłoszenia upadłości,
- wpływ ogłoszenia upadłości podatnika na ustalenie prawidłowego salda na koncie podatnika i na egzekucję podatków,
- CO Z PODATNIKIEM W RESTRUKTURYZACJI?
- Czy otwarcie restrukturyzacji przerywa bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?
- Co z zaległościami, które powstały przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego?,
- czy uchylenie decyzji ostatecznej albo umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzą do przerwania biegu terminu przedawnienia?,
- zawieszenie biegu terminu przedawnienia, w tym:
- jak liczyć termin przedawnienia w przypadku wydania decyzji w sprawie odroczenia/rozłożenia na raty oraz w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego?
- przerwanie oraz zawieszenie biegu terminu przedawnienia w stosunku do małżonków,
- przedawnienie zobowiązania podatkowego a odpowiedzialność osób trzecich,
- przedawnienie zobowiązania podatkowego a odpowiedzialność spadkobiercy
- odpowiedzialność podatkowa spadkobierców przed podziałem spadku i po podziale spadku,
- czy przedawniają się zobowiązania zabezpieczone hipoteką? Wyrok TK w tym zakresie,
- obowiązki wierzyciela wobec urzędu skarbowego w związku z wygaśnięciem zobowiązania podatkowego.
Kiedy i w jaki sposób powiadomić organ egzekucyjny o upływie terminu przedawnienia? Jak wypełnić e-ZW gdy zaległość się przedawniła?
- Przedawnienie nadpłat: Jaki jest termin przedawnienia nadpłat? Co przerywa bieg terminu przedawnienia nadpłaty?
III BLOK SZKOLENIOWY
- Przedawnienie kosztów upomnień: Przesłanki przedawnienia kosztów upomnień? Jak liczyć termin przedawnienia kosztów upomnień? Uwaga – zmiana przepisów w 2024 r. Jakie okoliczności przerywają bieg terminu przedawnienia kosztów upomnień?
- Kiedy dokonujemy odpisu na koncie podatnika? Czy należy/można odpisać zaległość nieściągalną? Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego jest podstawą odpisu zaległości na koncie podatnika? Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego jest równoznaczne z przedawnieniem zobowiązania podatkowego?
- Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych
IV BLOK SZKOLENIOWY
Odpowiedzi na pytania uczestników.
!!! W ZWIĄZKU Z OGRANICZENIEM TERYTORIALNYM WYKŁADOWCY PRACOWNICY URZĘDÓW Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO NIE MOGĄ BRAĆ UDZIAŁU W SZKOLENIU.
SERDECZNIE PAŃSTWA PRZEPRASZAMY I ZAPRASZAMY NA INNE SZKOLENIA!!!
Aneta Chmielowiec
– radca prawny, specjalista w zakresie podatków i opłat lokalnych, z wieloletnim doświadczeniem w kontroli jednostek samorządu terytorialnego, doświadczony trener w zakresie podatków i opłat lokalnych, w tym wymiaru, ewidencji księgowej i egzekwowania podatków i opłat, a także pomocy publicznej, wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie w zakresie finansów publicznych, w tym Ordynacji podatkowej.
Celem szkolenia jest kompleksowe i od podstaw omówienie zagadnienia przedawnienia zobowiązań podatkowych i innych należności publicznoprawnych, a także roszczeń cywilnoprawnych, z uwzględnieniem najnowszych zmian, orzecznictwa. Szczególna uwaga zostanie poświęcona nieprawidłowościom stwierdzanym w praktyce kontrolnej w tym zakresie.
Szkolenie przeznaczone dla pracowników gminnych organów podatkowych, związków międzygminnych, zajmujących się dochodzeniem należności podatkowych i publicznoprawnych na rzecz gminy (skarbnicy i księgowi podatkowi oraz osoby zajmujące się windykacją podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od środków transportowych, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłaty za zajęcie pasa drogowego i innych opłat, a także czynszu najmu, dzierżawy i innych należności cywilnoprawnych.
Zbliża się czas inwentaryzacji kont podatkowych i kont dotyczących należności cywilnoprawnych.
Podczas zajęć przedstawione zostanie zagadnienie przedawnienia podatków na wszystkich płaszczyznach: począwszy od przedawnienia obowiązku podatkowego, przez przedawnienie zobowiązania podatkowego, zarówno w odniesieniu do podatnika, osoby trzeciej jak i spadkobiercy.
Uczestnicy uzyskają niezbędną wiedzę dotyczącą kwestii przedawnień w podatkach i opłatach lokalnych, zdobędą umiejętności praktycznego stosowania przepisów dotyczących przedawnienia w zakresie dochodów, na konkretnych przykładach uczestnicy zdobędą wiedzę jak obliczać termin przedawnienia, a także poznają aktualne orzecznictwo.
Uczestnicy dowiedzą się, przykładowo:
- O najnowszej interpretacji Ministerstwa Finansów w kwestii przedawnienia, z którego wynika, że Ministerstwo Finansów przyjmuje prokonstytucyjną wykładnię art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej,
- Czy otwarcie restrukturyzacji przerywa bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?
- Czy zgłoszenie upadłości przerywa bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wobec podatnika w upadłości?
- Jak zweryfikować konto podatnika w 2024 r.? Które zobowiązania przedawniają się z upływem 2024 r. Jak liczyć termin przedawnienia zobowiązania podatkowego?
- Jak aktualnie wygląda zgłoszenie wierzytelności? Co się zmieniło w ostatnim czasie i do kogo zgłaszamy naszą wierzytelność. Jaką rolę w tym zakresie odgrywa Krajowy Rejestr Zadłużonych? Czym jest ten Rejestr i czy gminy muszą z niego korzystać?
- Co w sytuacji, gdy umiera podatnik, który prowadził firmę, a żona jest zarządcą sukcesyjnym? Czy zarządca sukcesyjny staje się podatnikiem? Czy żona podpisuje deklarację z pieczątką zmarłego „w spadku”?
- Czy w przypadku wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w deklaracji wykazujemy kwotę należną za dane miesiące, czy kwotę na minus (to znaczy, ile jest odpisu)?
To niezwykle istotne zagadnienia w związku z przeprowadzaną na przełomie w 2024 r. inwentaryzacją.
W trakcie szkolenia omówione zostaną na przykładach kazusy w zakresie przedawnienia, każdy z uczestników będzie miał możliwość zadawania pytań na czacie i uzyskania odpowiedzi. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak przedawnia się obowiązek podatkowy, czy zaległość podatkowa oraz nadpłaty. Czy zobowiązanie osoby trzeciej i spadkobiercy przedawnia się? Jakie zdarzenia wpływają na bieg terminu przedawnieni? Co z obowiązkiem zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o upływie terminu przedawnienia. Jak przedawniają się roszczenia cywilnoprawne?
Serdecznie zapraszam
Aneta Chmielowiec
WZORY:
Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe, zawierające prezentowane slajdy ze szkolonego tematu, najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych, treści aktów normatywnych z zakresu szkolenia, a także przykładowe wzory:
- skargi do sędziego komisarza na syndyka,
- pytania do urzędu skarbowego o stan sprawy,
- pytania do urzędu skarbowego w sprawie ewentualnego zastosowania środka egzekucyjnego,
- odpisu zobowiązania podatkowego
HARMONOGRAM SZKOLENIA
9.00 – 9.50 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
9.50 – 10.00 PRZERWA
10.00 – 10.50 II BLOK SZKOLENIOWY
10.50 – 11.00 PRZERWA
11.00 – 11.50 III BLOK SZKOLENIOWY
11.50 – 12.00 PRZERWA
12.00 – 13.00 IV BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA I ODPOWIEDZI
– PYTANIA W FORMIE CZATU
- Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
- Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
- Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
- W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
- W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
521,-/osoba – PODSTAWOWA CENA SZKOLENIA – MOŻNA POMNIEJSZYĆ O RABATY 😊:
RABATY DO WYKORZYSTANIA:
21 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
14 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
Cena zawiera: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe w formacie PDF przesłane drogą mailową, zaświadczenie
Wszystkie ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla z innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 2 dni przed terminem szkolenia.