Data: 20 stycznia 2022 r.

OPŁATA ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
W 2022 ROKU

dr Hanna Kmieciak

– praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; właściciel Kancelarii JST konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni redaktor naczelny „Prawa Finansów Publicznych”, konsultant Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca regionalnych izb obrachunkowych, autor książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz wydawnictw INFOR, CH Beck i Wolters Kluwer Polska.

Szkolenie przeznaczone dla skarbników, osób zajmujących się w gminach i związkach międzygminnych nakładaniem, dochodzeniem i egzekwowaniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
      W roku 2021 miały miejsce nowelizacje przepisów regulujących nakładanie i dochodzenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
      Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 23 września 2021 r., jak i jej kontynuacja obowiązująca od 1 stycznia 2022 r. to niewątpliwie spore zamieszanie w naliczaniu i nakładaniu opłaty śmieciowej.
      Przymusowe jej dochodzenie nowelizowane na przestrzeni ostatniego roku wielokrotnie, to niemałe wyzwanie dla osób zajmujących się windykacją opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
      Szkolenie pozwoli uporządkować, również chronologicznie, wszystkie zmiany przepisów. Wyjaśni ich stosowanie i wskaże najlepsze rozwiązania w kwestii wymiaru i windykacji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Serdecznie zapraszam
Dr Hanna Kmieciak

1. Jak dzisiaj wygląda naliczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
  2. Nowe obowiązki gmin – co z koniecznością podjęcia nowych uchwał? Prawo czy obowiązek?
  3. Nowe uregulowania starych problemów kompetencji związków międzygminnych.
  4. Nowe rozwiązania dotyczące wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych
  5. Kryteria nałożenia opłaty śmieciowej:
    – Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od nieruchomości zamieszkałych
    – Jak prawidłowo ustalić liczbę mieszkańców? – najnowsze orzecznictwo
    – Co z nieruchomościami niezamieszkałymi – opłata obligatoryjna czy fakultatywna? Nowe prawa i obowiązku właścicieli nieruchomości niezamieszkałych
    – Obciążenie opłatą domków letniskowych czy nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe
    – Dopuszczalność złożenia odrębnych deklaracji dla poszczególnych budynków lub ich części w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi
    Nowe terminy do składania deklaracji na opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
    – Co zrobić jeśli właściciel składa deklarację po terminie?
    – Jak „wyzerować” opłatę jeśli najemca się wyprowadził i nie ma z nim kontaktu?
    – Czy na podstawie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości można „zamknąć” konto podatnika?
    – Jak zaprzestać naliczania opłaty śmieciowej w przypadku zgonu podatnika i kto powinien dalej płacić?

1. Czy wszyscy właściciele mają obowiązek segregować odpady komunalne?
    – Co zrobić jeśli ktoś nie segreguje? Jak to ustalić?
    – Skąd organ podatkowy będzie czerpał wiedzę czy podatnik segreguje czy nie odpady?
    – Jak nałożyć opłatę w przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów?
    – Czy właściciel nieruchomości może sam zadeklarować nieselektywną zbiórkę odpadów?
  2. Zasady postępowania w przypadku zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
    – Co to znaczy, że zawiadomienie o zmianie stawki stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego?
    – Czy wysyłamy wówczas upomnienie?
    – Zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – jak je stosować?
    – Najnowsze orzecznictwo w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi

1. Windykacja opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi po nowelizacjach przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
    – Upomnienia i ich regulacja:
    – obowiązujące wzory upomnień
    – przedawnienie kosztów upomnień
    – wysokość kosztów upomnień
  2. E-tytuły wykonawcze w opłacie śmieciowej i aplikacja e-TW
  3. Przesłanki do niepodejmowania egzekucji:
    – Jakie sytuacje usprawiedliwiają niepodejmowanie czynności zmierzających do egzekucji?
    – Kiedy egzekucja podatków jest obowiązkowa, a kiedy nie?
    Co się bardziej opłaca: podjęcie egzekucji czy nieprzystąpienie do niej?
  4. Obowiązki i prawa wierzyciela w egzekucji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  5. Ponowne wszczęcie egzekucji u dłużnika nieściągalnego
  6. Dalszy tytuł wykonawczy i kolejny tytuł wykonawczy w opłacie śmieciowej – kiedy, który wystawiamy

Pytania i dyskusja uczestników 😊