Wymiar podatków i opłat lokalnych na 2022 rok

Praktyczne obowiązki płatnika pit w 2022 roku - najnowsze zmiany w poborze zaliczek

24 stycznia 2022

Dr Paweł Grzybowski

Zapraszamy na szkolenie 24.01.2022

Pozostałe wpisy

Od 1 stycznia 2022 r. urzędnicy zajmujący się realizacją obowiązków płatnika PIT obowiązani są działać na nowych zasadach. W niektórych przypadkach nowe reguły wyliczania zaliczki PIT budzą poważne wątpliwości.
      Wśród zmian podatkowych znajdują się takie, które istotnie zmodyfikują sposób wyliczania i poboru zaliczek na podatek, a także składki zdrowotnej. Nowy porządek prawny wymagać będzie dostosowania dotychczasowych reguł postępowania.

Wielu pracowników w styczniu 2022 r. otrzymało obniżone wynagrodzenia.

Z czego wynikała obniżka? Najprawdopodobniej ze specyfiki stosowania nowych regulacji:

• nowa kwota wolna od podatku
  • nowa kwota zmniejszająca podatek
  • nowa ulga dla pracowników
  • brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

NOWELIZACJA POLSKIEGO ŁADU
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

• nowe reguły liczenia zaliczek od wynagrodzenia przekraczającego 12 800 zł
  • od kiedy oraz do kiedy w trakcie roku będzie liczyło się zaliczki na szczególnych zasadach?
  • czy będzie można zrezygnować z kalkulacji zaliczki na szczególnych zasadach?

W ramach szkolenia przeprowadzona zostanie symulacja kalkulacji zaliczki PIT w różnych wariantach w tym także symulacja kalkulacji ulgi dla pracownika

W ramach szkolenia przedstawiony zostanie stan prawny oraz zaprezentowane zostaną praktyczne przykłady realizacji obowiązków płatników.
      Wśród zagadnień poruszanych na szkoleniu znajdą się kluczowe dla płatników zmiany jak m.in.:

• Prawidłowy sposób naliczania kwoty wolnej od podatku
  • Nowa skala podatkowa
  • Zmiana kwoty wolnej od podatku
  • Rozszerzenie katalogu zwolnień z PIT (ulga na powrót, ulga dla emerytów, ulga dla rodzin wielodzietnych)
  • Nowe ulgi podatkowe (klasa średnia)
  • Wpływ likwidacji dotychczasowych ulg na sposób obliczania podatku (zaliczki na podatek)
  • Nowe zasady wyliczania składki zdrowotnej

Wszystkie zagadnienia zostaną na szkoleniu przedstawione z perspektywy celu nowelizacji oraz jej praktycznego wpływu na zmianę dotychczasowych procedur.

Szkolenie w założeniu pozwolić ma na sformułowanie wielu odpowiedzi na pytania kluczowe z punku widzenia nowej rzeczywistości.

Wśród nich znajdą się:

• Jak skorygować błędnie wyliczone wynagrodzenie za styczeń 2022 r?
  • Czy nowe reguły kalkulacji zaliczek dotyczą wyłącznie pracowników?
  • Czy likwidacja odliczenia składki zdrowotnej dotyczyć będzie także zleceniobiorców?
  • Jakich modyfikacji wymagać będą dotychczasowe systemy kadrowo-płacowe; czy płatnik powinien wymagać nowych oświadczeń?
  • Czy wszyscy podatnicy będą mieć prawo do stosowania zwiększonej kwoty wolnej od podatku?
  • Jak naliczać pracownikowi kwotę wolną od podatku w ujęciu miesięcznym?
  • Czy potrzebuję nowego oświadczenia PIT-2?
  • W stosunku do jakich przychodów zastosowanie znajdzie ulga dla tzw. klasy średniej?
  • Czy ulga dla tzw. klasy średniej obejmie wszystkie osoby w stosunku do których wykonywane są obowiązki płatnika?
  • Jaki jest sposób uwzględniania ulgi dla tzw. klasy średniej w trakcie roku na etapie poboru zaliczek?
  • Czy na potrzeby obliczenia ulgi należy zsumować wszystkie przychody podatnika osiągnięte w jednym miesiącu?
  • Jak zrezygnować z ulgi dla klasy średniej i czy można robić to wielokrotnie (miesięcznie)?
  • Czy zmiana przepisów zmodyfikuje oświadczenia składane pracodawcy?
  • Jakie oświadczenia pracodawca musi pozyskać?
  • Czy urząd będący płatnikiem powinien uwzględniać w poborze zaliczki PIT tzw. ulgę na powrót?
  • Przychodów z jakich źródeł będzie dotyczyć ulga na powrót?
  • Co to jest rezydencja podatkowa i jak ją ustalić?
  • Jak weryfikować warunki ulgi na powrót?
  • Jak zastosować ulgę na powrót dla osoby poniżej 26 roku życia?
  • Przychodów z jakich źródeł dotyczyć będzie ulga dla emerytów?
  • Jakie dokumenty zebrać musi pracodawca, aby zastosować na etapie zaliczek ulgę dla emerytów?
  • Czy decyzja uprawniająca do pobierania emerytury eliminuje zwolnienie?
  • Jak w praktyce uwzględnić w poborze zaliczek ulgę dla rodzin wielodzietnych?
  • Czy ulga dla rodzin wielodzietnych przysługuje każdemu rodzicowi nawet w przypadku wspólnego rozliczenia?
  • Jakie zwolnienie zastosować w przypadku gdy podatnik spełnia warunki więcej niż jednego?
  • Czy pracownicy korzystający ze zwolnień mają obowiązek opłacania składek ZUS?