Data: 20 listopada 2024 r. – Podatek od nieruchomości 2025 – co się zmienia?
20 listopada 2024
9.30 - 14.00
mgr Sebastian Wlazły
Pomoc publiczna
Najnowsze szkolenia
PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI W 2025 ROKU
CO SIĘ ZMIENIA?
Nowość – analiza projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej
mgr Sebastian Wlazły
– absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w zakresie Podatków i skarbowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Wiceburmistrz w Urzędzie Miasta i Gminy. Autor m.in. artykułów „Zaświadczenia o pomocy de minimis w sektorze transportu drogowego”, „Transport drogowy a pomoc de minimis i problemy z tym związane” oraz „Aplikacja SRPP w jednostkach samorządu terytorialnego”, które ukazały się w dwumiesięczniku Prawo Pomocy Publicznej.
Celem szkolenia jest przedstawienie najnowszych zmian w podatkach i opłatach lokalnych oraz pomocy publicznej, w tym bardzo ważny nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Projektowana nowelizacja ma na celu m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.
W projekcie przewiduje się wprowadzenie nowych definicji pojęć: „budowla” oraz „budynek” – na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, doprecyzowanie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych, zmianę zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości: obiektów infrastruktury kolejowej oraz lotnisk, zmianę zakresu zwolnienia instytutów badawczych z podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także zmianę o charakterze dostosowującym do aktualnie obowiązujących przepisów unijnych w sprawie zasad stosowania ulg dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych, których warunki muszą spełniać polskie przepisy dotyczące stosowania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym.
Zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej ułatwią przekazywanie wpływów z opłaty skarbowej właściwej gminie przy zmianie organu właściwego w sprawie z zakresu administracji publicznej lub podmiotu wykonującego zadania z zakresu administracji publicznej oraz ułatwią ustalanie właściwości organu podatkowego w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury w formie elektronicznej za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym (na przykład w e-Urzędzie Skarbowym). Ponadto, są konsekwencją zmian wprowadzonych ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy − Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2029).
Przeanalizowane zostaną również problemy związane z przygotowaniem uchwał podatkowych na 2025 rok, które będą miały bezpośrednie przełożenie na wymiar podatków lokalnych. Poruszymy następujące problemy: Jakiego rodzaju uchwały należy przygotować każdego roku, a które obowiązują bezterminowo, tzn. do momentu ich uchylenia – usunięcia z obrotu prawnego? Jaki jest skutek braku podjęcia uchwały na kolejny rok – art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jego konsekwencje? W jakich przypadkach można podjąć lub zmienić uchwałę w trakcie roku? Czy można w trakcie roku podatkowego obniżyć wysokość stawek podatku rolnego czy też podatku od środków transportowych? Uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości – w tym, najczęściej pojawiające się błędy w różnicowaniu przedmiotów opodatkowania np. budynków pozostałych.
Omówione zostaną zmienione przepisy materialno-prawne oraz znowelizowana procedura. Przeanalizowane zostaną również realne sposoby wsparcia przedsiębiorców przez jst – gminy, przybierające formę stosownych uchwał, które można wprowadzać.
Jak napisać zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” uchwałę w sprawie zwolnienia określonych przedmiotów opodatkowania?
Poznamy odpowiedź na wniosek o udzielenie wyjaśnienia, czy w świetle obowiązujących przepisów prawa inkasent powołany w drodze uchwały organu stanowiącego, jest uprawniony do poboru i wpłaty podatków, których nie wpłacono w wyznaczonym terminie (zaległości podatkowych)? – stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Przeanalizujemy najnowsze orzecznictwo – analiza wyroków oraz projekty aktów prawnych m.in.:
- Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Wygaśnięcie rejestracji niektórych pojazdów z dniem 10 czerwca 2024 roku. Jakie pojazdy zostaną wyrejestrowane? Skutki wygaśnięcia rejestracji a podatek od środków transportowych.
- Podatek od nieruchomości – wyodrębnienie garażu jako przedmiotu odrębnej własności – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt SK 23/19. Dnia 18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie wydane w sprawie skargi konstytucyjnej – osób fizycznych – dotyczącej podatku od nieruchomości (wyodrębnienie garażu jako przedmiotu odrębnej własności).
- Co przedmiotowy wyrok zmienia, jeżeli chodzi o opodatkowanie garaży?
- Garaże wielostanowiskowe – jak je opodatkować?
- Garaże stanowiące odrębne nieruchomości lokalowe w bryle budynku mieszkalnego – jak je opodatkować?
- Garaże przynależne do lokali mieszkalnych – jak je opodatkować?
- Zasadnicze pytanie: Czy wyrok TK wpływa na zasady opodatkowania garaży (budynków pozostałych) posadowionych obok budynków mieszkalnych?
- Zmiana w ustawie o podatku rolnym oraz w ustawie o związkach zawodowych rolników indywidualnych wprowadziła finansowanie związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego, będących osobami fizycznymi, 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego.
Zaproponowane przepisy regulują w jaki sposób właściwy organ podatkowy – tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta – przekaże kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika podatku rolnego związku zawodowego rolników indywidualnych uprawnionego do otrzymania tej kwoty. Będzie to następować na wniosek tego podatnika złożony w odpowiednim terminie – tzn. kiedy? Jakie niezbędne elementy będzie zawierał wniosek? Czy wniosek będzie ministerialny? Kto będzie sporządzał listę związków zawodowych rolników indywidualnych?
NOWOŚĆ!!! Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego. Druk RPU-1 oraz ZRPU-1 – jak je wypełnić? - Analiza skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt SK 14/21 z dnia 4 lipca 2023 roku. Sentencja została ogłoszona dnia 10 lipca 2021 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1313. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zawierający definicję budowli, jest niekonstytucyjny. Wyrok jest przełomowy. Oznacza m.in., że powstać musi zupełnie nowa definicja budowli. Dla gmin oznacza nowe problemy – w przyszłości niewątpliwie wyrok będzie miał znaczenie dla ich wpływów z opodatkowania np. sieci gazowych, infrastruktury kablowej i dróg. Na razie pojawia się pytanie, jak do czasu utraty mocy przepisu mają postępować samorządy i co dla nich wyrok oznacza w praktyce.
- Krajowa Rada Izb Rolniczych na swoim XIV posiedzeniu w dniu 1 grudnia 2022 roku przyjęła Uchwałę nr 11/2022 w sprawie szczegółowych zasad dysponowania środkami finansowymi przeznaczonymi na wyrównanie dochodów izb rolniczych, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku, a która to uchyliła uchwałę Krajowej Rady Izb Rolniczych nr 7/2021 z dnia 12 października 2021 roku. Zgodnie z przyjętą uchwałą nr 11/2022 obowiązują Izby Rolnicze nowe zasady wyrównywania dochodów za dany rok – na czym te zasady polegają??? Do wniosku Wojewódzka Izba Rolnicza będzie zobowiązana dołączyć oryginalne zaświadczenie wydane przez właściwe organy gmin, zawierające wysokość wpływów zmniejszonych oraz zmniejszeń podatku w danym roku z wyszczególnieniem kwartałów, z tytułu podatku rolnego w wyniku udzielania ulg, zwolnień, odroczeń lub umorzeń podatku rolnego albo zastosowania zaniechania poboru tego podatku lub jego raty – szczegóły przygotowania zaświadczenia oraz jego wzór przedstawiony zostanie na szkoleniu.
- Analiza uchwały nr 12/121/2024 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 22 lipca 2024 r. oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt II FSK 646/20 z dnia 11 sierpnia 2020 roku, a także wyroku WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2023 r., I SA/Kr 1/23; wyroku WSA w Opolu z dnia 3 września 2021 r., I SA/Op 232/21; wyroku WSA w Białymstoku z dnia 27 listopada 2020 r., I SA/Bk 761/20 – Warunki jakie musi spełniać gminne zwolnienie z podatku od nieruchomości. Czy można zapisać w uchwale Rady Miasta/Gminy, że zwolnienie nie przysługuje jeżeli podatnik posiada zadłużenie wobec Gminy z jakiegokolwiek tytułu. Czy można postanowić w uchwale, że przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości w przypadku wystąpienia zaległości.
- Opodatkowanie stacji paliw – wyrok WSA w Białymstoku sygn. akt I SA/Bk 414/21 z dnia 3 listopada 2021 roku.
- Nowy wyrok w sprawie stacji bazowych telefonii umieszczonych na dachu budynku!!!
- Jak opodatkować budynek letniskowy???
- Tablice reklamowe a opodatkowanie???
Uczestnicy szkolenia otrzymają m.in. wzory uchwał m.in. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, w sprawie obniżenia ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego, zestawienie najnowszych wyjaśnień Ministerstwa Finansów oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych z zakresu podatków, opłat lokalnych i pomocy publicznej, bardzo ważny komplet nowych aktów prawnych, a także uzyskają odpowiedzi na szereg nurtujących ich problemów, w tym jakie ulgi przysługują rolnikowi w związku z brakiem limitu pomocy de minimis w rolnictwie.
Szczegóły szkolenia znajdą Państwo w Biuletynie.
- Szkolenie składa się z części wykładowej podzielonej na trzy bloki oraz sesji pytań.
- Webinarium jest przeznaczone do oglądania na żywo, tylko i wyłącznie w ustalonym terminie.
- Osoby, które zgłoszą się na szkolenie TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ otrzymają w osobnym mailu link, pod którym odbędzie się transmisja.
- Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe w formacie PDF.
- W trakcie rozpoczęcia IV BLOKU SZKOLENIOWEGO – PYTANIA I ODPOWIEDZI – istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.
- W sesji PYTANIA I ODPOWIEDZ Ekspert odpowie na jak największą liczbę pytań.
521,-/osoba – PODSTAWOWA CENA SZKOLENIA – MOŻNA POMNIEJSZYĆ O RABATY 😊:
RABATY DO WYKORZYSTANIA:
21 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
14 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
Cena zawiera: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe w formacie PDF przesłane drogą mailową, zaświadczenie
Wszystkie ceny dotyczą szkoleń finansowanych ze środków publicznych, dla z innych źródeł finansowania należy zastosować stawkę VAT 23%
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń najpóźniej na 2 dni przed terminem szkolenia.