Ochrona sygnalistów w podmiocie publicznym. Nowe obowiązki pracodawców
Zapraszamy na szkolenie
Ochrona sygnalistów. Nowe obowiązki pracodawców
11 października 2024 r.
9.00 - 13.00
Aneta Chmielowiec
Najnowsze szkolenia
Ochrona sygnalistów w podmiocie publicznym. Nowe obowiązki pracodawców
25 września 2024 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Wśród podmiotów, które muszą objąć ochroną sygnalistów, są m.in. jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy.
Podstawowym obowiązkiem, z którym zmierzą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego jest ustalenie procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
Obowiązek opracowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dotyczy większości jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, a mianowicie tych, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. Przy ustalaniu tej liczby należy uwzględnić zarówno pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jak i osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają one do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę zarówno pracowników, jak i kontrahentów, z którymi zostały zawarte umowy cywilnoprawne. Każda z jednostek organizacyjnych gminy winna ustalać liczbę osób wykonujących pracę zarobkową w obrębie własnej jednostki.
Dopuszczalne jest, aby urząd gminy wdrożył procedurę zgłoszeń wewnętrznych i utworzył jeden kanał dla sygnalistów ze wszystkich swoich jednostek organizacyjnych.
Procedurę zgłoszeń wewnętrznych należy wprowadzić po wejściu w życie przepisów o zgłoszeniach wewnętrznych, tj. 25 września 2024 r.
Podmioty zatrudniające mniej niż 50 osób mogą utworzyć kanały zgłoszeń wewnętrznych na zasadzie dobrowolności
Z kolei obowiązek opracowanie procedury zgłoszeń zewnętrznych dotyczy WSZYSTKICH jednostek samorządu terytorialnego i należy ją wprowadzić po wejściu w życie przepisów rozdziału 4 ustawy o ochronie sygnalistów, tj. 25 grudnia 2024 r.
- Jak powinno wyglądać w praktyce potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia wewnętrznego?
- Czy podmiot prawny musi odbierać od osób ubiegających się o pracę oświadczenia o zapoznaniu się z procedurą zgłoszeń wewnętrznych oraz przechowywać je w aktach osobowych?
- Jakie inne działania jednostka samorządu terytorialnego powinna podjąć już teraz?
O zawiłościach ustawy o ochronie sygnalistów będzie mowa na najbliższym szkoleniu w dniu 11 października 2024 r. z „Ochrony sygnalistów w podmiocie publicznym. Nowe obowiązki pracodawców”, na które serdecznie zapraszamy.
Redakcja