Data: 11 czerwca 2021r.

ZWROT AKCYZY ROLNIKOM W DRUGIM PÓŁROCZU 2021 r.
CO Z LIMITEM ZWROTU?

Dr Paweł Grzybowski

– doktor nauk prawnych, praktyk, doświadczony trener; specjalizuje się w  prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania optymalnych rozwiązań dla samorządów w zakresie podatków i opłat lokalnych, a także podatku VAT; w codziennej praktyce uczestniczy m. in. w pracach związanych z bieżącą obsługą jednostek samorządu terytorialnego; jest autorem licznych publikacji w prasie samorządowej

PEWNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
      Szkolenie odpowie na nurtujące Państwa pytania. Pozwali rozstrzygnąć wątpliwe zagadnienia związane ze stosowaniem ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Pozwali też odpowiednio wcześnie przygotować się do rozpatrzenia wniosku producenta rolnego oraz wydania i uzasadnienia decyzji administracyjnej w tej sprawie.

ISTOTNE PIERWSZE PÓŁROCZE
      Miesiąc luty, jako pierwszy okres realizacji wniosków jest momentem szczególnym. To w tym okresie urzędnik ustalił okoliczności na cały rok 2021. W zakresie sierpnia wystarczy zatem jedynie zweryfikować okoliczności ustalone w lutym.
      Dzieje się tak jednak wyłącznie w stosunku do producentów którzy w lutym ubiegali się o zwrot. Jeżeli okres sierpniowy jest pierwszą próbą uzyskania zwrotu, procedura może się komplikować.

Bieżący stan prawny nie eliminuje odwiecznych sporów o limit zwrotu akcyzy.
      W okresie sierpnia i września spory – o konieczność zmiany limitu – nabierają praktycznego znaczenia.

Rozpoczynając więc procedurę „sierpniową” należy podejmować szereg czynności. Warto przed ich podjęciem rozstrzygnąć:

Zagadnienia przedmiotowo-podmiotowe

• czy dla zwrotu akcyzy istotny jest stosunek współposiadania czy współwłasności gruntu?
  • jak w ramach procedury zwrotu rozwiązywać zagadnienia rodzinno-spadkowe?
  • jak potwierdzić istnienie ustnej dzierżawy gruntów?
  • w jakiej dacie producent rolny powinien posiadać status producenta rolnego?
  • czy zwrot przysługuje na każdy olej napędowy o nazwie „diesel”?
  • czy urzędnik obowiązany jest prowadzić postępowanie w zakresie ustalenia jakiego rodzaju olej zakupił producent rolny?
  • czy faktura powinna zawierać kod CN?
  • czy urzędnik obowiązany jest weryfikować każdą fakturę dołączoną do wniosku (nawet ze wskazanym kodem CN)?
  • czy w toku postępowania urzędnik ma prawo żądać informacji od sprzedawcy o kodach CN sprzedawanych paliw?
  • czy istotny jest cel wykorzystywania paliwa rolniczego?
  • czy urzędnik jest uprawniony do żądania wyjaśnień w zakresie prowadzonej produkcji rolnej?
  • czy współwłaścicielowi może przysługiwać status producenta rolnego?
  • czy hodowca bydła zawsze jest producentem rolnym?

Zagadnienia związane z kalkulacją limitu

• czy ustawa rozstrzyga na jaką datę ustalać limit zwrotu liczony w oparciu o powierzchnię gruntów?
  • czy ustawa rozstrzyga w jakiej dacie producent rolny powinien posiadać status producenta rolnego?
  • czy ustawa pozwala zmieniać limit zwrotu w trakcie roku?
  • czy sposób zwrotu akcyzy w lutym ogranicza procesowo zwrot w sierpniu?
  • jak w świetle obowiązujących przepisów rozpatrywać wnioski sierpniowe w sytuacji, gdy dojdzie do zmiany w stanie posiadania gruntów?
  • czy w lutym 2021 r. będzie można ustalić limit dla producenta bydła, który nie posiada użytków rolnych?
  • jak ustalać nowy limit zwrotu akcyzy dla hodowcy bydła który rozpoczął działalność w listopadzie 2020 roku?
  • czy dokument otrzymany z powiatowego biura ARiMR posiada status dokumentu urzędowego?
  • jak ustalić limit dla producenta bydła w sytuacji, w której dane z ARiMR nie powielają się z oświadczeniem złożonym na wniosku?
  • czy można zwrócić akcyzę producentowi bydła, który sprzedał całe swoje gospodarstwo?
  • czy można zwrócić akcyzę producentowi bydła, który w roku 2021 nie posiada już ani jednego zwierzęcia?
  • czy zwrot akcyzy za bydło można otrzymać tylko w gminie siedziby stada?

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Materiały szkoleniowe

Uczestnicy szkolenia otrzymają w materiałach przydatne w zakresie zadań komórek rachunkowości wzory pism (m.in. korespondencja z organami egzekucyjnymi), decyzji, postanowień a także wzory instrukcji dot. m.in. ewidencji księgowej podatków i opłat.

9.00 –    9.50 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
12.00 – 13.00 IV BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA W FORMIE CHATU

380,- netto/os – cena ZGŁOSZENIA PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ minus RABATY*

– 8 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail