Data: 23 kwietnia 2021r.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
NAJNOWSZE ORZECZNICTWO W PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

Dr Paweł Grzybowski

– doktor nauk prawnych, praktyk, doświadczony trener; specjalizuje się w  prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania optymalnych rozwiązań dla samorządów w zakresie podatków i opłat lokalnych, a także podatku VAT; w codziennej praktyce uczestniczy m. in. w pracach związanych z bieżącą obsługą jednostek samorządu terytorialnego; jest autorem licznych publikacji w prasie samorządowej

TEMATYKA SZKOLENIA:
      Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie w jakim reguluje podatek od nieruchomości jest regulacją niezwykle zwartą.
      Wydawać mogłoby się przez to, że pozostaje aktem nieskomplikowanym. Praktyka jednak, w szczególności praktyka orzecznicza, zdaje się to wrażenie modyfikować. Mankamenty legislacyjne regulacji (w szczególności liczne odesłania) powodują, że właściwy wymiar podatku od nieruchomości wymaga znajomości nie tylko samych przepisów, lecz różnych ich interpretacji.
      Szkolenie będzie więc aktualizowało wiedzę zarówno w zakresie normatywnej treści przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (w części dotyczącej podatku od nieruchomości) jak również treści bieżącego orzecznictwa.
      Ostatni czas obfituje w kluczowe dla konstrukcji podatku od nieruchomości orzeczenia.
      Dla obecnej praktyki wymiaru podatku od nieruchomości coraz większe znaczenie odgrywają wyroki Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały wydawane przez NSA. Niezależnie od orzeczeń o charakterze węzłowym, wiele zagadnień poruszanych jest również w bieżącym orzecznictwie sądowo-administracyjnym.
      Szkolenie kierowane jest do skarbników, kierowników wydziałów podatków i opłat lokalnych oraz pracowników zajmujących się wymiarem podatku od nieruchomość..

Struktura szkolenia uwzględniać będzie konstrukcję podatku od nieruchomości tak, aby merytorycznym jego zakresem objąć maksymalnie jak największą ilość praktycznych zagadnień.
W podmiotowym aspekcie podatku od nieruchomości szkolenie będzie dotyczyło właściwego identyfikowania podmiotu podatnika. W tym zakresie poruszone zostaną m.in. zagadnienia dotyczące:

• Współwłaścicieli jako podatników podatku od nieruchomości
  • Podmiotów wznoszących budynki na cudzym gruncie
  • Podatników w stosunku do przedmiotów opodatkowania Skarbu Państwa lub
  • Jednostki Samorządu terytorialnego
  • Wpływu ewidencji gruntów i budynków na podmiotowy aspekt opodatkowania
  • Opodatkowania gminy podatkiem od nieruchomości
  • Opodatkowania posiadaczy samoistnych oraz użytkowników wieczystych
  • Opodatkowania posiadaczy służebności przesyłu
  • Opodatkowania trwałych zarządców
  • Sposobu ustalania kręgu spadkobierców

W przedmiotowym aspekcie podatku od nieruchomości szkolenie będzie dotyczyło orzeczniczej charakterystyki przedmiotów opodatkowania. W tym zakresie poruszone zostaną m.in. zagadnienia dotyczące:

• Opodatkowania gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (w tym identyfikacji momentu oraz zakresu ich zajęcia)
  • Opodatkowania gruntów pod liniami elektroenergetycznymi, farmami fotowoltaicznymi
  • Opodatkowania gruntów podlegających rekultywacji
  • Opodatkowania obiektów budowlanych posiadających cechy budynku (garaże, hale namiotowe, wiaty)
  • Opodatkowanie tymczasowych obiektów budowlanych (obiektów niezwiązanych trwale z gruntem)
  • Opodatkowania budowli (silosów, elektrowni wiatrowych, paneli fotowoltaicznych, myjni bezdotykowych, urządzeń reklamowych)

Aspekt przedmiotowy opodatkowania łączy się ściśle z jego wartościowym ujęciem. Charakterystyki wymaga zatem zarówno wskazana w ustawie konstrukcja podstawy opodatkowania jak również problematyka wysokości opodatkowania (stawki podatkowej). W tym zakresie poruszone zostaną m.in. zagadnienia dotyczące:

• Ustalania podstawy opodatkowania budowli (w tym w szczególności elektrowni wiatrowych, budowli całkowicie zamortyzowanych, budowli znajdujących się w posiadaniu spółek osobowych itd.)
  • Ustalenia właściwej stawki podatku w przypadku garaż wielostanowiskowych, domków letniskowych, lokali wynajmowanych krótkoterminowo itd.

IV PYTANIA I ODPOWIEDZI

Materiały szkoleniowe

Uczestnicy szkolenia otrzymają w materiałach przydatne w zakresie zadań komórek rachunkowości wzory pism (m.in. korespondencja z organami egzekucyjnymi), decyzji, postanowień a także wzory instrukcji dot. m.in. ewidencji księgowej podatków i opłat.

9.00 –    9.50 ROZPOCZĘCIE SZKOLENIA I BLOK SZKOLENIOWY
12.00 – 13.00 IV BLOK SZKOLENIOWY – PYTANIA W FORMIE CHATU

380,- netto/os – cena ZGŁOSZENIA PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ minus RABATY*

– 8 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail