Data: 11 stycznia 2022 r.

OBOWIĄZKI PŁATNIKA PIT W 2022 ROKU
POLSKI ŁAD

Dr Paweł Grzybowski

– doktor nauk prawnych, praktyk, doświadczony trener; specjalizuje się w  prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania optymalnych rozwiązań dla samorządów w zakresie podatków i opłat lokalnych, a także podatku VAT; w codziennej praktyce uczestniczy m. in. w pracach związanych z bieżącą obsługą jednostek samorządu terytorialnego; jest autorem licznych publikacji w prasie samorządowej

Od 1 stycznia 2022 r. urzędnicy zajmujący się realizacja obowiązków płatnika PIT będą obowiązani działać na nowych zasadach.
      Wśród zmian podatkowych znajdują się takie, które istotnie zmodyfikują sposób wyliczania i poboru zaliczek na podatek, a także składki zdrowotnej. Nowy porządek prawny wymagać będzie dostosowania dotychczasowych reguł postępowania.
      W ramach szkolenia przedstawiony zostanie przyszły stan prawny oraz zaprezentowane zostaną praktyczne przykłady realizacji obowiązków płatników.
      Wszystkie zagadnienia zostaną na szkoleniu przedstawione z perspektywy celu nowelizacji oraz jej praktycznego wpływu na zmianę dotychczasowych procedur.
      Podczas szkolenia możliwe będzie zadawanie pytań oraz konsultacji zagadnień problemowych związanych z omawianą nowelizacją.

Wśród zagadnień poruszanych na szkoleniu znajdą się kluczowe dla płatników zmiany jak m.in.:

• Nowa skala podatkowa
  • Zmiana kwoty wolnej od podatku
  • Rozszerzenie katalogu zwolnień z PIT (ulga na powrót, ulga dla emerytów, ulga dla rodzin wielodzietnych)
  • Nowe ulgi podatkowe (klasa średnia)
  • Wpływ likwidacji dotychczasowych ulg na sposób obliczania podatku (zaliczki na podatek)
  • Nowe zasady wyliczania składki zdrowotnej

Szkolenie w założeniu pozwolić ma na sformułowanie wielu odpowiedzi na pytania kluczowe z punku widzenia nowej rzeczywistości. Wśród nich znajdą się:

• Jak zmienia się schemat kalkulacji składki zdrowotnej pracownika oraz zleceniobiorcy?
  • Czy nowe reguły kalkulacji zaliczek dotyczą wyłącznie pracowników?
  • Czy likwidacja odliczenia składki zdrowotnej dotyczyć będzie także zleceniobiorców?
  • Czy likwidacja odliczenia składki zdrowotnej rodzić będzie koszty po stronie pracodawcy?
  • Jakich modyfikacji wymagać będą dotychczasowe systemy kadrowo-płacowe?
  • Czy wszyscy podatnicy będą mieć prawo do stosowania zwiększonej kwoty wolnej od podatku?
  • Czy brak degresywności kwoty wolnej wpłynie na sposób obliczania zaliczki PIT?
  • Jak naliczać pracownikowi kwotę wolną od podatku w ujęciu miesięcznym?
  • W stosunku do jakich przychodów zastosowanie znajdzie ulga dla tzw. klasy średniej?
  • Czy ulga dla tzw. klasy średniej obejmie wszystkie osoby w stosunku do których wykonywane są obowiązki płatnika?
  • Jaki jest sposób uwzględniania ulgi dla tzw. klasy średniej w trakcie roku na etapie poboru zaliczek?
  • Czy zmiana przepisów zmodyfikuje oświadczenia składane pracodawcy?
  • Jakie oświadczenia pracodawca musi pozyskać?
  • Czy urząd będący płatnikiem powinien uwzględniać w poborze zaliczki PIT tzw. ulgę na powrót?
  • Przychodów z jakich źródeł będzie dotyczyć ulga na powrót?
  • Co to jest rezydencja podatkowa i jak ją ustalić?
  • Jak weryfikować warunki ulgi na powrót?
  • Jak zastosować ulgę na powrót dla osoby poniżej 26 roku życia?
  • Jak wypełnić PIT-11 po nowelizacji?
  • Przychodów z jakich źródeł dotyczyć będzie ulga dla emerytów?
  • Jakie dokumenty zebrać musi pracodawca, aby zastosować na etapie zaliczek ulgę dla emerytów?
  • Jak w praktyce uwzględnić w poborze zaliczek ulgę dla rodzin wielodzietnych?
  • Czy pracownicy korzystający ze zwolnień mają obowiązek opłacania składek ZUS?
Materiały szkoleniowe

Uczestnicy otrzymają przed szkoleniem materiały szkoleniowe w formacie PDF.
Istnieje możliwość zadawania pytań przez chat, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji.

413,- netto/os – cena ZGŁOSZENIA PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ minus RABATY*

– 9 zł – REZYGNACJA Z FAKTURY W FORMIE PAPIEROWEJ – FAKTURA zostanie przesłana w pliku PDF na wskazany adres mail
– 6 zł – REZYGNACJA Z ZAŚWIADCZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ – ZAŚWIADCZENIE zostanie przesłana w pliku PDF